"Skijoringam ir bagāta vēsture. Šis ziemas sporta veids tika pārstāvēts pat 1928.gada ziemas Olimpiskajās spēlēs Šveicē, bet pats vārds pirms aptuveni 700 gadiem ir cēlies no Norvēģijas un nozīmē – slēpju braukšana. Šī jāšanas aktivitāte ir ļoti populāra, pulcējot tūkstošiem dalībnieku un atbalstītāju gan ASV un Kanādā, gan arī Norvēģijā, Šveicē un daudzās citās valstīs, kas katru gadu sagaida īstu ziemu," stāsta SIA "Adventure Ride" īpašnieks Ričards Fomrats.

Latvijā līdz šim populāri bija izmantot motociklu, aiz kura tika vilkts slēpotājs uz slaloma slēpēm, kurš turējās aiz motocikla piestiprinātā auklā. Sākot no šī gada, kā jaunums tiek piedāvāts skijorings, kurā izbaudīt ātrumu var uz slēpēm aiz rikšojoša zirga pa sniegotu lauku vai ceļu. Slēpes ir iespējams aizstāt arī ar sniega dēli, piepūstu riepu vai ragavām.

"Pašlaik esam vienīgie, kas piedāvā šādu aktivitāti apmeklētājiem. Cenšamies būt inovatīvi un radoši, tādēļ vienmēr meklējam kaut ko interesantu un atšķirīgu no ierastā. Tomēr zinu, ka daudzi pieredzējušie jātnieki noteikti jau ir mēģinājuši ko līdzīgu savos staļļos paši savam priekam. Mēs vēlējāmies dot šādu iespēju arī saviem piedzīvojumus alkstošajiem apmeklētājiem. Skijoringu aiz zirga ir iespējams izmēģināt 8 km attālumā no Rīgas, Alderos," vēsta Fomrats.

Lietas, kas jāņem vērā

Pirms došanās izbraucienā noteikti vajadzētu saģērbties vismaz tikpat silti kā braucot slēpot uz kalnu. Attiecībā uz prasmēm, kas nepieciešamas skijoringā, tām vajadzētu būt līdzīgām kā slēpojot kalnos – ir jāprot stabili noturēties kājās un noturēt līdzsvaru. Nekādas citas īpašas iemaņas nav nepieciešamas, tādēļ šādā aktivitātē var piedalīties arī bērni, kuri prot slēpot.

"Skijoringā lieliski izdodas izbaudīt slēpošanas priekus, jo brauciens turpinās, turpinās un turpinās, nevis kā dodoties uz kādu no Latvijas slēpošanas kalniem, kur ir 300 metru nobrauciens, un tad seko ilgs brauciens augšā ar pacēlāju. Šādā slēpošanas aktivitātē arī fiziskā slodze ir līdzīga kā braucot lejā no vairāku kilometru augstkalnu trasēm, jo ik pa brīdim kāds pieprasa arī nelielu atpūtu," uzsver Fomrats.

Droša aktivitāte iesācējiem

"Zirgi jau iepriekš tiek speciāli sagatavoti šai aktivitātei, tādēļ tajā nešaubīgi var piedalīties arī iesācēji. Galvenais ir māka noturēties uz slēpēm. Jebkurā gadījumā instruktors iesākumā zirgu vada lēnītēm, rāmā solītī, lai slēpotājs pierod pie šīs atrakcijas, bet pēc tam jau var doties rikšos un auļos. Lai zirdziņus saudzētu, tiem pēc skijoringa ir nepieciešama pastaiga līdzīgi kā cilvēkiem pēc skriešanas. Tā ir lieliska iespēja slēpotājam, jo viņš pēc skijoringa var pasēdēt arī zirga mugurā, tādējādi apvienojot divas labas lietas," teic Fomrats.

SIA "Adventure Ride" īpašnieks iesaka šo izklaidi izmēģināt visiem ziemas prieku cienītājiem un savu sakāmo pabeidz ar senu alpīnistu teicienu: "Kad Jums pēdējo reizi bija pirmā reize?"